Tworzenie stron internetowych

Okazuje się, że z internetu korzysta już niemal 29 milionów Polaków,  dlatego tworzenie stron internetowych to dzisiaj codzienność.  Strona www dla firmy to dzisiaj wręcz obowiązek. Witryna internetowa stała się podstawowym narzędziem pozwalającym na prowadzenie własnego biznesu. Przedsiębiorcy chcą, aby ich serwisy budziły pozytywne emocje i były funkcjonalne. Dlatego też tworzenie stron internetowych w Białymstoku wcale nie jest zadaniem prostym. O czym trzeba w tym przypadku pamiętać?

Tworzenie stron internetowych – kto korzysta ze strony www?

Tworzenie stron internetowych

Na podstawie analizy zachowań użytkowników można skutecznie rozplanować układ elementów na stronie www. Na szczęście marketing internetowy ma wiele ciekawych narzędzi do wykorzystania. Dużą popularnością cieszą się m.in. mapy ciepła, które za pomocą kolorów określają obszary, które mocniej  skupiają uwagę odbiorców. Takie mapy tworzone są na podstawie analizy kliknięć myszką, śledzenia przewijania strony czy analizy elementów przyciągających uwagę.

Tworzenie stron internetowych w Białymstoku jest łatwiejsze, gdy wiadomo, które miejsca na stronie są bardziej interesujące i na czym skupiają się użytkownicy witryny. W ten sposób w danych obszarach umieszczać można elementy, które odpowiadają za konwersję. Są to np. formularze kontaktowe czy przyciski CTA – call to action.

Nowoczesna strona internetowa – czyli jaka?

Jaka powinna byc nowoczesna strona internetowa?

Tworzenie stron internetowych w Białymstoku oczywiście zmieniało się na przestrzeni lat. Dzisiaj zdecydowanie króluje minimalizm. Użytkownik na stronie www ma jak najszybciej trafić do miejsca realizacji konwersji. Tworzy się więc często makiety witryny internetowej, aby nie zapomnieć o żadnym istotnym elemencie. O czym trzeba pamiętać przy projektowaniu strony firmowej?

Podstawa to w tym przypadku spójna struktura serwisu. Wszystkie podstrony powinny mieć jednolity design. Należy postawić na jednakową typografię i kolorystykę w obszarze całej strony. Również i grafiki powinny być pod tym względem zbieżne. Dzięki temu użytkownik nie będzie mieć problemu z odnalezieniem się na stronie i dotrze do miejsca, w którym będzie mógł wykonać akcję. Losowo dobrane czcionki i niezbyt przemyślana kolorystyka wprowadzają tylko niepotrzebny chaos i denerwują odbiorców.

Tworzenie stron internetowych – prostota obsługi

Tworzenie stron internetowych w Białymstoku powinno opierać się na prostocie obsługi danej witryny. Osoba, która odwiedza stronę powinna od razu wiedzieć menu i odnośniki do kolejnych podstron. Nawigacja musi być prosta i intuicyjna, aby można było bez problemu znaleźć ciekawe dla siebie informacje. Generalnie jednak menu nie powinno być zbyt rozbudowane, przytłoczone informacjami. Najlepiej sprawdzają się proste ikony i widoczne przyciski. Ewentualne akcje niestandardowe należy dokładnie opisać. Co ciekawe, niezbyt dobrym rozwiązaniem są skomplikowane animacje. Lepiej postawić na szybkie przejścia między poszczególnymi podstronami.

Podczas projektowania nawigacji strony firmowej, warto od razu pomyśleć o wyszukiwarce, zwłaszcza gdy istnieje także blog firmowy z wieloma artykułami lub firma oferuje sprzedaż różnego rodzaju produktów. Wówczas dobrze jest zapewnić użytkownikom łatwy dostęp do wyszukiwarki, która na ogół znajduje się w górnej części strony np. obok menu.

Tworzenie stron internetowych w Białymstoku – kwestie wizualne

Strona internetowa a estetyczność

Jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych, sporo czasu należy poświęcić na wybranie odpowiednich czcionek i sposobu prezentowania treści. Fonty muszą być przyjazne w odbiorze, a niekiedy mogą i nawiązywać do specyfiki firmy. Dobrze jest w tym przypadku podążać za aktualnymi trendami. To sprawia, że marka postrzegana jest jako nowoczesna.

Generalnie czcionki klasyczne szeryfowe  wybierają firmy, które działają na rynku od lat i mają ugruntowaną pozycję. Podkreślają w ten sposób swoją renomę i doświadczenie. Obecnie rośnie jednak popularność czcionek bezszeryfowych, które są bardziej nowoczesne i czytelne. Są one proste, a więc łatwe w odbiorze. Nie męczą wzroku nawet na małych urządzeniach mobilnych. Poza tym wyróżnia się jeszcze czcionki ozdobne i pisankowe, które imitują pismo odręczne, ozdobne. Na nie trzeba uważać, bo przesada sprawić może, że strona będzie trudna w odbiorze. Teksty blogowe napisane fontem ozdobnym są mało czytelne. Dodatkowo taka czcionka jest odpowiednia np. dla wedding planera, a nie dla adwokata czy lekarza.

Tworzenie stron internetowych w Białymstoku to jednak nie tylko treść, ale i grafika. Okazuje się, że mózg człowieka reaguje na grafikę 60 tysięcy razy szybciej niż na tekst. Rzeczywiście artykuły blogowe, które są wzbogacane fotografiami czy innymi ilustracjami są dwa razy bardziej popularne i chętniej udostępniane np. w mediach społecznościowych. Dlatego podczas tworzenia strony firmowej o elementach graficznych trzeba pomyśleć. Są to różnego rodzaju infografiki, ikony, wykresy, diagramy, zdjęcia, animacje, filmy video itd.

Jednak odbiór obrazu często utrudniają rozpraszacze – cienie, gradienty, niepotrzebne ozdobniki. Z tego powodu dzisiaj stawia się raczej na flat design – projektowanie płaskie. Czym się cechuje? Ograniczeniem liczby kolorów, likwidacją cieni i odbić oraz prostotą typografii. Udowodniono, że taki rodzaj grafiki lepiej działa na odbiorcę i pozwala mu łatwiej zapamiętać prezentowane treści.

W przypadku kwestii wizualnych pozostaje jeszcze dobór odpowiedniej kolorystyki. Zachowany kontrast między tekstem a tłem znacznie ułatwia czytanie. Większość stron składa się z ciemnego tekstu umieszczonego na jasnym tle i jest to rozwiązanie dobre. Odcienie jaskrawe i ostre bywają niestety problematyczne. Wykorzystuje się je rzadko i raczej w miejscach, które wymagają skupienia wzorku odbiorcy np. w przypadku CTA.

Strony internetowe a urządzenia mobilne

Urządzenia mobilne a tworzenie stron internetowych

Wszystkie badania pokazują, że coraz więcej internautów z Polski korzysta z internetu poprzez tablet lub smartfon. Tutaj warto wspomnieć o trendzie mobile first. Zakłada on, że w przypadku tworzenia strony internetowej trzeba kierować się przede wszystkim parametrami urządzeń mobilnych. Aby dana witryna była mobile friendly należy m.in. zrezygnować z dużych bloków tekstu, dopasować do rozmiarów wyświetlaczy grafiki i unikać wyskakujących okienek. Warto też odpowiednio wyeksponować adres email lub numer telefonu, gdyż smartfon pozwala na natychmiastowe nawiązanie połączenia. W tym przypadku przyciski CTA stosowane mogą być w różnych miejscach, niekoniecznie na dole strony. Warto też zadbać o odpowiednie, łatwe w obsłudze menu, które powinno od razu rzucać się w oczy.

Co ma kluczowe znaczenie podczas tworzenia stron internetowych w Białymstoku?

Niewątpliwie stworzenie atrakcyjnej i funkcjonalnej strony firmowej wymaga wielu testów (content marketing) i działań optymalizacyjnych (SEO). Przede wszystkim należy sprawdzić jak serwis wyświetla się na różnych urządzeniach i jak działa w różnych przeglądarkach internetowych.

Generalnie jednak kluczem do sukcesu jest stworzenie designu, który będzie pasować do preferencji użytkowników danej strony internetowej. Trendy w projektowaniu witryn cały czas się zmieniają, a więc elementy layoutu należy cały czas doskonalić. Mowa tutaj o kolorystyce przycisków, rozmiarach grafik, nawigacji, treści itd. Najważniejsza i tak zawsze jest opinia osób, które dają stronę odwiedzają. Nie należy kierować się tylko subiektywnymi odczuciami właściciela danej firmy, którego zdanie nie musi pokrywać się z opinią większości odbiorców.

Szukasz agencji marketingowej, która stworzy stronę internetową Twojej firmy? Nie szukaj dłużej! Skontaktuj się z naszą agencją [kontakt]